Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ana içeriğe atla

Drupal 8 Symfony 3.x platformu üzerinde geliştirildi. Symfony 3.4 ‘ün yaşam döngüsünün Kasım 2021 ‘de sona erecek olması Drupal 8 inde yaşam döngüsünün sona ereceği anlamına geliyor. Drupal 7 daha önce çıkmış olmasına rağmen desteği 2022 yılına kadar devam edecek. Drupal 10 ise 2022 yılında aramızda olacak. Kullanılan drupal versiyonlarını Ağustos ayının ilk haftasına göre dağılımını görebilirsiniz. Drupal 5.x ve 6.x’in aktif olarak kullanıldığını bile görebiliyoruz. 8 milyarlık dünya nüfusu üzerinde elbette Drupal kullanan projeler bu sayılar ile sınırlı değildir. Versiyon gizleyen kod, yama veya donanımlar kullanımı ile bu verilerin alınması engellenmiş olabilir.

DBT-Drupal 8

 

Drupal 8 kullanıcılarının ne yapması lazım?

Belki de kullanılan framework içinde ki bu major değişim web siteleri için bir yenilenme zamanı olabilir. Özellikle pandemi sırasında firmaların online satış platformlarına yönlenmesi ve fiziksel alışverişten daha çok sanal alışverişlerin yapılması, halen online satışa geçmemiş kuruluşlar için bir dijital dönüşüm projesi belki de bir başarı hikayesi oluşturmak için son şanslar olabilir.

Bir ürünün yaşam döngüsünün bitmesi (EOL) bu ürün için güncellemelerin yapılmayacağı ( hata düzeltme-güvenlik güncellemeleri) ve yeni eklentilerin çıkarılmayacağı anlamına gelmektedir. Siber saldırganlar her geçen gün web sitelerine sızmak için uğraşırken ürün geliştiricileri de kendi uygulamaları üzerinde bu sızıntıları engellemek için çalışmakta ve çekirdek / eklenti güncellemeleri yayınlamaktadır.

Güncel versiyonları yayınlanmayan uygulama ya da işletim sistemlerini nasıl kullanmıyor isek yine aynı şekilde geliştirilmesi yapılmayan bu platformunda güncel versiyon ile değişiminin yapılması gerekli olacaktır.

Drupal 8'den 9'a geçiş için çok büyük problemlerin ortaya çıkmayacağı öngörülmektedir. Platformun sunduğu imkanları dışına çıkıp PHP üzerinde farklı geliştirmeler yapmadığınızı varsayalım. Yine bu geçiş çalışması içinde PHP versiyonunun da desteklenen bir versiyona yükseltmek önerilmektedir. Zaten kurumsal bir site ya da satış platformu kullanıyorsanız yaptığınız yada yaptırdığınız zafiyet testlerinde PHP versiyonun eski olduğu ve güncellenmesi gerekliliği ortaya çıkacaktır.

Desteklenmeyen sürümler için https://www.php.net/eol.php bu adresi ziyaret edebilirsiniz. 

Geçiş için ön hazırlıklar ne olmalı

İhtiyaç analizi oluşturun. Web siteniz Drupal 7 ile oluşturuldu ise web sitenizi yaşını 10'nun üzerinde olabilir. Daha yeni yaptırdıysanız tasarımcı ya da ajansınız ile görüşmeniz yerinde olacaktır.

Framework üzerinde yapacağınız değişim sayfanızda kullandığınız tasarımın (themes) ya da eklentilerin (module) değiştirilmesine sebep olabilir. Bu sebeple öncelikle kullandığınız eklentilerin gerekli olup olmadığına, gerekli ise güncel versiyonu ya da alternatifini bulmaya çalışarak işlemlere başlayabilirsiniz.

Modüllerde ortaya çıkan bağımlılık ihtiyaca göre ihtiyaçların yazılması ya da bağımlılıkların değiştirilmesine sebep olacaktır. Yeniden yazılması ise ek maliyet doğuracaktır. Özellikle Drupal 7.X den Drupal 9.X ‘e geçerken bu konu daha fazla ön plana çıkacaktır.

Web sitesinin büyüklüğüne göre güncellemek ya da yeniden yapılandırılması konusunda bir karar verilmesi gerekli olacaktır. Büyük bir yapıya sahipseniz geçiş öncesinde dokümantasyon hazırlamanız gerekli olacaktır.(Entegrasyonlar-İçerik tipleri-özel tasarımları vs)

Versiyonların güncellenmemesi elbette bir seçenek değildir.

Nasıl güncellemesi olmayan ve yaşam döngüsü sona ermiş işletim sitemlerini kullanmıyorsanız, güncelleştirmesi olmayan platfomlarıda kullanmamız gereklidir. Güvenlik güncellemeleri yapılmayan siteler mutlaka hedef olacaktır. Her hedef olan site sadece erişim sorunu ya da içeriklerin değiştirilmesi ile kuruma ya da proje sahibine değil sayfa ziyaretçilerine de saldırıların yolunu açacaktır.

Mevcut drupal altyapınızı güncellemek ve çalışmalarımızdan bilgi almak için bizimle telefon ya da email üzerinden iletişime geçebilirsiniz.