Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ana içeriğe atla
Ortam İzleme

1.Ortam İzleme/Kontrol Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?
Ortam İzleme ve Kontrol Sistemleri en basit anlamda gereksinim duyulan ortamların belirli parametrelerini izlemek, gerekirse denetim altında tutmak amacıyla kullanılan cihaz ve yazılımlardan oluşan sistemlerdir. Ortam İzleme Sistemleri'nin bir diğer adı da Çevresel Faktör İzleme /Kontrol Sistemleri dir.
2. Peki, Ortam İzleme Kontrol Sistemleri Neleri İzler?
Bu sistemler, en bilindik anlamda ortamların Isı ve Nem değerlerini izler ve kontrol ederler. Sadece Isı ve Nem kontrolu bile birçok ortam için son derece hayati olsa bile böylesine gelişmiş sistemler sadece bu amaç için kullanılmaz. Ortam İzleme Sistemleri aşağıdaki parametreleri izlemek ve kontrol etmek amaçlı kullanılırlar:
•    Isı, Nem
•    Duman ve Yangın
•    Su Basması
•    Kapı Açılması
•    Şebeke / UPS Voltajı
•    Ortamda Hareket
•    Işık
•    Darbe
•    Hava Akımı

Teknik Tedbirler

 


3.Bu Parametreleri İzlemek, Kontrol Etmek Ne Kazandırır veya Kaybettirir?
Çevresel parametreleri izlemek, öncelikle tehlikenin oluştuğu anda veya daha öncesinde sorumlu personeli haberdar ederek tüm çalışma ortamlarında yitirildiği zaman yerine konması imkansız olan  bilgilerin ve her türlü maddi yatırımın korunmasını sağlar. Ortam İzleme Sistemlerini maliyeti, korudukları sistem ve cihazlara oranla son derece azdır, sürekli bakım ve müdahale hele ilave personel hiç gerektirmezler.

Isı ve Nem gerek Bilişim, gerekse Telekomünikasyon cihazları için sinsi birer düşmandır. Bu cihazlar kullandıkları Elektrik Enerjisi'nin %90'ını ISI'ya dönüştürürler. Dolayısıyla bu cihazların bulundukları ortamlarda Ortam Isısı,  klima durması, elektrik kesilmesi, iklimlendirme arızaları gibi durumlarda aniden yükselmeye başlar ve 40 derece üstü sıcaklık değerleri cihazlar için geri dönülmez zararların başlangıcı olur.

4. Çalışma Ortamlarında Çevresel Faktörleri İzlemek Gerekir mi?

Poseidon2 4002 DataCenter


Günümüzün çalışma mekanlarının Isı ve Nem değerleri, çalışanlara insancıl ve sağlıklı bir “Ortam” sağlamak amacı ile iklimlendirme yöntemi ile kontrol altında tutulur.
İklimlendirme sistemleri devreye alındıkları zaman beklentiyi tasarlandıkları doğrultuda en ideal şekilde karşılarlar. Fakat kullanım süresince, mimaride yapılan değişiklikler, kullanıcıların fazla ısınma/soğuma vb talepleri, cihaz verimlerinin düşmesi vb. nedenlerden dolayı sistemin performansı düşer, mekan içerisinde dengesizlikler oluşmaya başlar. Bu noktada, mekanın, mekandaki birimlerin Isı ve Nem değerlerinin izlenmesi, raporlanması hangi noktalarda ne kadar dengesizlik olduğunu hemen gösterir, dolayısıyla düzeltilmesi  için ne yapmak gerektiği belirlenmiş olur.
Çalışma ortamlarında sık sık karşılaşılan bir diğer sorun da, çalışanların bazılarının oturduğu bölümlerde ortamın “fazlasıyla soğuk” veya  “gereğinden sıcak” olduğu şikayetleridir.
Çevresel faktörlerin izlendiği ortamlarda bu tip sorunlar kolaylıkla çözümlenir.
“Su Basması” da çalışma ortamlarını tehdit eden bir başka risk faktörü olup, özellikle dışarıdan su basma riski olan ve/veya su borularının geçtiği noktalarda, klima ve iklimlendirme cihazlarının  yakınında, ortamı, ortamdaki teçhizatı korumak amacı ile Ortam İzleme/Kontrol Sistemleri tarafından takip edilmesi gereken önemli bir parametredir. Bu şekilde izlenen bir tesiste suyun sensörler üzerine damlamasıyla birlikte alarm almak ve vakit geçmeden hasarı önlemek her türlü kaybı önleyecektir.

5. Ortam İzleme /Kontrol Sistemleri Ne Şekilde Tepki veya Alarm Verirler?
Sistemler aşağıdaki şekillerde tepki vererek ortam kontrolü sağlarlar:
•    E-mail göndererek
•    SMS göndererek
•    Otomatik olarak bir cihazın çalışmasını sağlayarak (örneğin bir klimayı devreye almak, güvenlikte uyarı amacı ile siren çaldırmak, bir fan çalıştırmak, telefon ile arama yapıp ilgili numaralara belirli mesajları okumak vb.)
•    SNMP üzerinden Ağ Yönetim yazılımları ile “konuşarak” veya entegre olarak, yazılım tarafında değişik tepkiler verilmesini  sağlayarak

•    MQTT protokolü IOT çözümlerinde entegrasyon kolaylığı sağlar.


HW Group Poseidon Serisi cihazlar, Ortam İzleme ve Kontrol Sistemlerini oluşturan yapının donanmımsal bileşenleridir.
Uç noktada “sensörler” vasıtası ile algılama görevini yerine getiren “Poseidon Cihazlar” son derece  esnek bir yapıya sahiptirler. Poseidon cihaz parkuru, en basit gereksinimlerden başlayarak, daha karmaşık olanlarına doğru ilerleyen bir yapıya sahiptir.  Örneğin, gereksinimi sadece bir noktada Isı ölçüp alarm olarak email almak isteyen bir müşteri için giriş seviyesi bir Poseidon cihaz mevcut ise , orta ölçekte bir tesis için su basması ile birlikte 5 noktada Isı izlemek isteyen veya çok büyük bir mekanda 40 noktada Isı ve Nem ölçümü yapıp email ile birlikte SMS uyarı almak veya bir siren çaldırmak isteyen bir müşteri için de Poseidon çözümü mevcuttur ve fiyatları aynı oranda rekabetçidir.
Poseidon cihazlar kullanıldıkları sensörler ve yazılımlarla (sensdesk) birlikte birbirlerini tamamlayarak bir bütün oluştururlar, buna rağmen bu bütün her zaman modüler bir yapıya sahip olduğundan esnekliği hiçbir zaman bozulmaz ve zaman içerisinde değişimler ve adaptasyonlar son derece kolay gerçekleştirilir.

Kurumunuz için en ideal çözümü oluşturmak için bize ulaşabilirsiniz.

ISO 27001 standartlarına göre sistem odası nasıl tasarlanır ilgili makalemizden faydalanabilirsiniz.
 

Etiketler

  • Ortam İzleme
  • IP Termometre
  • Hwg
  • Poseidon