Ana içeriğe atla

Sanallaştırma Nedir?

Fiziksel kaynağımızı, ihtiyacımız doğrultusunda istediğimiz kadar mantıksal parçalara bölerek, toplam sunucu verimliliğini optimize etmeye sanallaştırma deniyor. İş gücü kaybını ve maliyetleri azaltmasının yanı sıra sanallaştırma, işletmelere yüksek verimlilik ve esneklik sağlıyor. Sanallaştırma kısaca fiziksel bir yapıyı alıp mantıksal hale getirmektir.

Sanallaştırılmış bir bilgisayar temelde sadece bir sabit disk dosyasıdır. Bununla beraber sabit diskinizdeki bu dosya, aslında bir yedekleme (backup) dosyası olarak da sayılabilir. Yani bu dosyayı (işletim sistemi ve içindeki uygulamaları) istediğiniz yere taşıyıp sonradan sanal makineye tekrar kopyalayarak çalıştırabilirsiniz. Sanallaştırma çeşitlerini ise şöyle sıralayabiliriz: Sunucu Sanallaştırması, Uygulama Sanallaştırma, Sunum Sanallaştırması, Masaüstü Sanallaştırması ve Depolama Sanallaştırması. 

 

Sanallaştırma

Düşünün bir sistem odasında 100 tane fiziksel server var. Bu serverlerin çalışması için elektrik, birbirleri ile haberleşme için kurulan network cihazları, rack kabinlerin kapladığı alan, soğutma giderleri, arızalandığı zaman ayırdığınız bütçe bakım giderleri peş peşe eklediğiniz zaman cebinizi yakacak tutarda bir rakam ortaya çıkacaktır. Oysa serverlerinizi Sanal ortama taşımış olsaydınız 100 tane sunucuyu bir rack dolaba sığdırarak bakım elektrik soğutma ve kapladığı alandan doğan giderler büyük oranda azalacaktır. 4 adet fiziksel server, bir network disk havuzu ile  ortalama 100 adet serverı sanal olarak kontrol edebilirsiniz ve yönete bilirsiniz. BT çalışanları için en büyük kabus bir serverın bozulması ve yeniden kurulması işlemidir.Sanal sistemde ise mevcut serverın yedeklerini belirli zamanlarda alıyorsanız, bozulan serverın yerine yenisini koymanız en fazla 30 dakika bille sürmemektedir. Ayrıca sanal ortama taşıdığız serverleri fiziksel ortama fiziksel ortamdaki serverleri sanal ortama kolayca taşıyabilirsiniz. 

Serverlerinizi Sanallaştırdığınız zaman;

Yazılım/Donanım bağımsızlığı, Dinamik olarak donanım kaynaklarının sanallaştırma katmanı (Hypervisor) aracılığı ile kullanımı,
Şeffaflık,  Tam anlamı ile gerçek donanım gibi çalışır,
Esneklik, Donanım yeteneklerine bağlı olarak daha hızlı büyüme. Donanım olarak HYPER-CONVERGED sistemlere yönelirseniz hızlı ve esnek büyümeye sahip olabilirsiniz.
Hızlı Sistem oluşturma: Şablonlardan çok kısa sürede yeni sunucular oluşturabilme, 
Merkezi Yönetim: Tek Merkezden tüm sunucuların yönetim ve raporlanması, 
Donanım barındırma ve yazılım geliştirme maliyetlerini ~%40 düşürmek, 
Operasyon maliyetlerini ~%70 düşürmek, 
Arttırılmış kullanılabilirlik, 
En yüksek seviyede ölçeklenebilme, 
Kritik görevli uygulamalar için gerekli kaynakları sağlamayı garantilemek mümkün.

Veeam Backup

VMware, Hyper-V ve Daha Fazlası için Olmazsa Olmaz  Basit Güvenilir Esnek Yedekleme Çözümü!

Veeam® Backup & Replication™, VMware ve Hyper-V'nin yanı sıra fiziksel sunucular, iş istasyonları, dizüstü bilgisayarlar ve bulut instance'ları için de mutlaka edinilmesi gereken yedekleme yazılımıdır.
Sanal makineleri, bulut instance'larını, fiziksel sunucuları, iş istasyonlarını, dizüstü bilgisayarları veya yapılandırılmamış dosya verilerini korumak için kullanın. Üretim ortamınızı ve uzaktan çalışanlarınızın uç nokta cihazlarını koruyun, ev laboratuvarınızda kullanın, hatta ücretsiz geçişler gerçekleştirin: 

Veeam Backup & Replication TÜM bulutsanal ve fiziksel iş yükleriniz için Kesintisiz Erişilebilirlik sağlar. Tek yönetim konsolundan tüm uygulama ve verileriniz için basit, esnek ve güvenilir yedekleme, kurtarma ve replikasyon işlemlerini yönetebilir; bu sayede geleneksel yedekleme çözümlerinden tamamen kurtulabilirsiniz.

Veeam Backup

 

Community Edition dışında kalan  Veeam Backup Essentials , Veeam Backup & Replication ve Veeam Availability Suite ürünler ile sistem yedeklerinizi alabilirsiniz.

Ayrıca kurum içinde bulunan yedeklerinizi Veeam Bulut ve Servis Hizmeti (VCSP Veeam Cloud&Service Provider) sağlayıcı firmalar ile farklı bir noktaya replikasyon yaparak yedeklerinizi şirket dışına taşıyabilirsiniz.

 

Soru ve istekleriz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Gereksinim ve ihtiyaçlarınızın analinizi ücretsiz yapıp sizlere destek olabiliriz.

Sanallaştırma projeleriniz için ücretsiz analiz ve maliyet çalışmaları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.